Frekwencja 19,47%
Pytanie 1. - Za 887 / Przeciw 9 362
Pytanie 2. - Za 1 079 / Przeciw 9 209
Pytanie 3. - Za 1 729 / Przeciw 8 554
Pytanie 4. - Za 1 033 / Przeciw 9 254
Pytanie 5. - Za 1 011 / Przeciw 9 274

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony
web stats stat24


RSS
czwartek, 10 lipca 2014


Wycięto trzy lipy na przemyskim Rynku
Wycięli zdrowe drzewa w Rynku w Przemyślu - nowiny24.pl
Wycięli lipy w Rynku - gazetaprzemyska.pl
Drzewa znikają z przemyskiego rynku - supernowosci24.pl
Na Rynku wycięto 3 lipy - zycie.pl

Komentarze:
Wycięli zdrowe drzewa w Rynku w Przemyślu - forum.gazeta.pl
Wycięli zdrowe drzewa w Rynku w Przemyślu - forum.nowiny24.pl
RE: Rewitalizacja Przemyskiej Starówki - frp.com.pl
Wycięli lipy w Rynku- facebook.com/gazetaprzemyska/
Wycięto drzewa na przemyskim Rynku! - facebook.com/pslonline
A po co nam zieleń w mieście ! - facebook.com/LITEON27


sobota, 22 lutego 2014


Pomoc dla mieszkańców Ukrainy - zbiórka żywności i leków - przemysl.pl19:55, heynalista
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 sierpnia 2013

W PRL-u dzieci uczono: "Październik miesiącem oszczędzania". Nabyte umiejętności gospodarowania pieniędzmi w ramach SKO chyba przyniosły jakieś efekty. Dzisiaj zaczyna się o tym mówić dwa miesiące wcześniej. Choć niektórzy twierdzą, że to w związku z rankingiem jaki udostępniono na wspolnota.org.pl.

Tani Samorząd - wspolnota.org.pl
Wydatki bieżące na administrację - wspolnota.org.pl

W ubiegłym roku o tej porze symbolem oszczędzania stał się spinacz biurowy. Ogłoszono, że zmniejszyła się liczba zatrudnionych o 20 osób, będą oszczędności na telefonach, materiałach biurowych, energii elektrycznej, zlikwidowano ryczałt za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych i jeszcze nie trzeba będzie płacić czynszu, bo przeniesie się urzędników z budynku przy ulicy Mostowej do budynku przy ulicy Wodnej. Przeglądając jednak rankingi dostępne na wspolnota.org.pl wygląda, że wydano na administrację o kilkanaście złotych więcej (w przeliczeniu na mieszkańca) czyli ponad 800 tysięcy więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie w Zamościu udało się zaoszczędzić o kilkadziesiąt groszy więcej niż w Przemyślu wydano (w przeliczeniu na mieszkańca), co przyniosło temu pierwszemu miastu ponad 1 milion złotych oszczędności.  

Zmiany w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Są nowe wydziały - nowiny24.pl
Zmiany organizacyjne w Urzędzie Miejskim - przemysl.pl
Przed wyborami przemyski magistrat zaczyna oszczędzać na sobie - supernowosci24.pl

Żółtka utrzeć z cukrem, białka ubić z solą, wymieszać z mąką i włożyć do piekarnika. Samorządowy placek po przemysku. Niecałe dwa lata temu była reorganizacja przez podzielenie, teraz będzie przez połączenie. Jeżeli chce się oszczędzać i informuje się o tym świat, to wypadałoby również napisać ile czasu pochłonie to stopniowe ograniczanie etatów oraz ile się na tym zaoszczędzi pieniędzy. Zdobycie szóstego miejsca wśród powiatów grodzkich w kategorii najwyższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca do czegoś zobowiązuje.

Wygaszanie etatów jest czasochłonne. Jeżeli urzędnikowi przechodzącemu na emeryturę po 20 latach urzędniczej pracy trzeba wypłacić odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, to rąk do pracy mniej, a pierwsze oszczędności za pół roku. W urzędzie codziennie albo co tydzień nie żegna się pracownika przechodzącego na emeryturę. Gdyby nawet udało się zmniejszyć zatrudnienie o tych 36 etatów w ciągu jednego dnia, to nie przyniesie to do końca kadencji oszczędności rzędu kilku milionów złotych. O tyle wypadałoby zmniejszyć wydatki na przemyską administrację w ciągu jednego roku, żeby znaleźć się w czołówce powiatów grodzkich, które najmniej wydają na administrację.

Jest jakiś postęp, bo zauważono, że w innych miastach mniejsza liczba urzędników wykonuje podobną lub taką samą pracę jak u nas. Jednak oszczędności jakie będą po zlikwidowaniu 36 etatów nie będą aż tak duże. W innych powiatach grodzkich wydaje się w przeliczeniu na jednego mieszkańca nawet o 150zł mniej niż u nas. Pomnożenie tej kwoty przez liczbę mieszkańców Przemyśla daje prawie 10 milionów złotych rocznie. Jeżeli się o nich pomyśli w perspektywie dekady - minionej lub przyszłej - to łatwo można sobie wyobrazić co za takie pieniądze można było zrobić i co można jeszcze zrobić w przyszłości. Oczywiście jeżeli już dziś poważnie podejdzie się do oszczędzania.
 
Wałbrzych - około 119 000 mieszkańców, stopa bezrobocia podobna do tej w Przemyślu (17-18%), zadłużenie miasta też budzi niepokój mieszkańców. Od stycznia tego roku znowu jest powiatem grodzkim. Prezydentem jest lekarz, który ma tylko jednego zastępce - z zawodu  nauczyciela. W strukturze organizacyjnej tego samorządu nie ma kancelarii prezydenta. Jest asystent prezydenta i dwie osoby w sekretariatach. W radzie miejskiej zasiada 25 radnych, czyli o dwie osoby więcej niż u nas, a w Biurze Rady Miejskiej pracują trzy osoby. Jest komórka zajmująca się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym, w której pracuje 5 urzędników. Ile osób pracuje teraz i ile będzie pracować po reorganizacji w porównywalnych jednostkach organizacyjnych w Przemyślu?

W strukturze obu urzędów są także takie wydziały/biura, które od czasu do czasu odwiedza obywatel. Dziwić nie powinna większa liczba urzędników zatrudnionych w mieście, które ma prawie dwa razy więcej mieszkańców. Gdy sprawami o połowę mniejszej społeczności lokalnej zajmuje się prawie taka sama liczba urzędników lub jeszcze większa niż w mieście o prawie dwukrotnie większej liczbie obywateli, to coś jest nie tak.

Podobieństwa i różnice pomiędzy Wałbrzychem i Przemyślem są także widoczne w innych obszarach. Oni mają WSSE „INVEST-PARK”.
 
Dane o Wałbrzychu - Gospodarka - um.walbrzych.pl
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" - paiz.gov.pl
Wałbrzych: Wyróżniona strefa ekonomiczna kusi inwestorów - gazetawroclawska.pl

U nas jest podstrefa TSSE. Tytuł prasowy sygnalizuje, ze w Przemyślu też coś się dziej. Przemyśl: Polski inwestor stworzy minimum 20 miejsc pracy w nowym zakładzie na terenie Strefy - terenyinwestycyjne.info Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej, to okaże się że jeden inwestor z Przemyśla zainwestował w przemyskiej podstrefie, a drugi przemyski inwestor chce w niej zainwestować.

We wstępie do rankingu wydatków samorządów na administrację napisano:
"Prezentujemy wyniki ważnego rankingu, chętnie cytowanego przez inne media, prezentującego wydatki samorządów na administrację. Pamiętajmy jednak, że większe wydatki wcale nie muszą oznaczać marnowania pieniędzy podatników na fanaberie urzędników. Skutkiem może być lepsza, sprawniejsza obsługa obywateli, a także np. większa skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych." Tani Samorząd - wspolnota.org.pl

Nasuwa się pytanie. Na czym samorząd powinien zacząć oszczędzać, gdy miasto jest poważnie zadłużone, od ponad 6 lat do podstrefy nie udało się pozyskać ani jednego inwestora z zewnątrz, a  wysokie bezrobocie od lat utrzymuje się na podobnym poziomie?


niedziela, 21 października 2012

Oto najgłośniejsze wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy, które dotyczą planów i inwestycji:

Przemyślanie: nam ta droga nie jest potrzebna - nowiny24.pl
Kilkudziesięciu przemyślan chce cofnięcia uchwał o budowie dróg - nowiny24.pl

Strefa ekonomiczna w Przemyślu już w pełni uzbrojona - strefabiznesu.nowiny24.pl
Przemyślowi nie udało się zatrzymać japońskiego inwestora - strefabiznesu.nowiny24.pl
300 miejsc pracy nie dla nas - zycie.pl

Zgoda radnych na sprzedaż najatrakcyjniejszej działki w Przemyślu - nowiny24.pl
Rybi Plac w Przemyślu do sprzedania (POSŁUCHAJ) - radio.rzeszow.pl
Radni cofnęli zgodę na sprzedaż Rybiego Placu w Przemyślu - nowiny24.pl

Przemyśl chce budować drugą nitkę obwodnicy - strefabiznesu.nowiny24.pl
Obwodnica Przemyśla na finiszu (POSŁUCHAJ) - radio.rzeszow.pl
Niedaleko Przemyśla powstanie nowe przejście graniczne z Ukrainą - nowiny24.pl
Re: Dlaczego Robert Choma nie powinien być ... - forum.gazeta.pl


Najwyraźniej rządzący miastem znowu dostrzegli szansę na rozwój, świetlaną przyszłość miasta, tylko trzeba do niej wybudować jeszcze drogi. Z drogami bywa różnie i jest pewien przykład bliski Przemyślowi, który pokazuje, że bez nowych dróg też można pobłądzić. 

"(...) „Stale naprzód", pomyślał dobry żołnierz Szwejk, „obowiązek wzywa". Musze się dostać do Budziejowic".
  Ale nieszczęsnym zbiegiem okoliczności zamiast z Protivina na południe, do Budziejowic, nogi poniosły Szwejka na północ, na Pisek.
Gdy miało się ku południowi, Szwejk zobaczył przed sobą wieś. Schodząc z niewielkiego pagórka pomyślał:
„Tak dalej nie można. Zapytam, którędy idzie się do tych Budziejowic".
I wchodząc do wsi, zdumiał się wielce, widząc tabliczkę na słupie przed pierwszym domem:„Wieś Putim".
- Rany boskie - westchnął - no to znowu jestem w Putimi, ja tu spałem w stogu.
Ale nie był już wcale zdziwiony, gdy za stawikiem z wymalowanego na biało domku, na którym wisiała kura (jak tu i ówdzie mówili na dwugłowego orła), wyszedł żandarm niczym pająk wartujący przy pajęczynie.
Szedł wprost na Szwejka i spytał tylko:
- Dokąd to?
- Do Budziejowic, do swego regimentu.
Żandarm zaśmiał się sarkastycznie.
- Wy przecież idziecie do Budziwejowic. Macie te wasze Budziejowice za sobą.
I wciągnął Szwejka na posterunek. (...)"
Jaroslav Hašek "Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej",  tłumaczenie: Antoni Kroh, Znak 2009, s. 267-268

Trzeba przyznać, że wybór Józefa Szwejka na "twarz" Przemyśla był słuszny, a miasto nieprzypadkowo uznawane jest za stolicę tzw. Szwejkologii.


piątek, 10 sierpnia 2012


Wycięto 100 drzew, gdyż posadzono je bezprawnie (POSŁUCHAJ) - radio.rzeszow.pl
Komentarze na forum: Wycięto 100 drzew, gdyż posadzono je bezprawnie - forum.gazeta.pl

Od jakichś dziesięciu lat temat drzew regularnie przewija się przez lokalne media. Co prawda lato w pełni, ale dziś zapraszam na małą foto-wycieczkę ulicami Przemyśla, w czasie której będzie można zobaczyć jak gdzieniegdzie wyglądały na wiosnę drzewa. 

Drzewa na ulicy Słowackiego
Drzewa na ulicy Słowackiego
Drzewa na ulicy Słowackiego
Drzewo na ulicy Słowackiego
Drzewo na ulicy Leszczyńskiego
Drzewo na ulicy Dworskiego
Drzewo na Placu Floriana
Drzewa na ulicy 3 Maja
Drzewo na ulicy 3 Majo
Drzewa na ulicy 3 Maja
Drzewo na ulicy Krasińskiego
Drzewa na ulicy św. Jana
Drzewa na ulicy św. Jana
Drzewo na ulicy św. Jana

00:00, heynalista
Link Komentarze (1) »
sobota, 05 maja 2012
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10